מלקטים - באחריות

עודכן ב: 31 דצמ 2019

אז העונה החלה, וכבר התחלנו לצאת ליער. והוא באמת מרשים ושופע בפטריות, וסוף סוף אחרי שחיכינו כל כך הרבה זמן לעונה, ואחרי כל כך הרבה שעות של חיפושים אנחנו פוגשים את מה שחיפשנו- מקבץ אדיר של פטריות צעירות וטובות למאכל!

פליאה ששמורה אך ורק לאמניטות. במקרה הזה- אמנית מקושטת
פליאה ששמורה אך ורק לאמניטות. במקרה הזה- אמנית מקושטת

בשפע הזה של היער אנו עומדים מול כוח טבע מטורף, וכבני אנוש האינסטינקט הראשוני שלנו הוא לקחת, כמה שיותר, ולהשתמש בכל הדרכים האפשריות כדי ללקט את שלל הפטריות, ובראש כבר מתחילים לרוץ שמות ופרצופים של אנשים שאנחנו אוהבים וכמה הם ישמחו לקבל פטריות טריות מלוקטות מהיער מתנה, ואיך כל החבר'ה בקבוצת פייסבוק או ווטסאפ הולכים להשתגע כשהם יראו את הכמויות שמצאנו וכמה זמן כבר שהמכונת ייבוש שלי לא עבדה בתפוקה מלאה ו… וואו! איזה אדרנלין!

רגע, שניה, עצרו שניה. זוכרים… שאנחנו ביער? זוכרים… שהיער במדינה שלנו הוא משאב די מוגבל? זוכרים… שגיש כמות מוגבלת של פטריות..?

לאורך השנים פורסמו כמה וכמה מחקרים שמצאו שלנוכחות בני אדם (ולבקר- החיות שבאות יחד עם האדם) יש השפעה מוחצת על מיני הפטריות בטבע ועל הכמות שלהן (מצ"ב). ועל כן, אם אנחנו רוצים שגם בעונה הבאה יהיו פטריות ללקט וגם בעונה שאחריה יש לנקוט בכמה צעדים על מנת לשמור על האוכלוסיה מפני פגיעה. לא מתוך צדיקות נפש, אלא פשוט בגלל שאם לא נשמור לא יישאר, וכל החוויה הזו של ליקוט הפטריות תהיה נחלת העבר עבורנו.


פטריות ארצנו הן משאב מוגבל ויש לשמור עליהן

אז הנה כמה כללים שגיבשנו על מנת לעזור לכם ולנו- הלקטים, ללקט בצורה נכונה וראויה, ולא לפגוע במיני הפטריות ביער בישראל:


1. שומרים על צניעות בליקוט - אם מל