top of page

פטריות vs סופרמן- איך פטריות יכולות להציל את העולם?

עודכן: 3 ביוני 2020

למה אנשים מתעניינים בפטריות?

זו השנה השניה שבה אני מדריכה סיורי ליקוט פטריות לקהל הרחב, וכבר עברו בפעילויות שלי מעל 1500 אנשים. התקווה שהיתה לי לפני כשנתיים שאנשים יתעניינו בתחום של הפטריות נבעה מעיקר מההתעניינות האישית שלי בתחום, והיום, לאחר שנתיים תמימות מתבררת כנבואה של ממש שלא ממש היה ברור על מה התבססה...


Geastrum saccatum כוכבנית -דבר אחד ברור- קשה עד בלתי אפשרי להתעלם מהייחודיות באסטתיקה של הפטריות.

אז מה הוא סוד הקסם ומדוע אנשים כל כך מתלהבים מפטריות?


אני לא חושבת שיש לזה תשובה אחת, אני חושבת שכל אדם שתשאל יענה לך תשובה אחרת, אבל אנשים רבים יענו שהם מחבבים פטריות, או סקרנים לגבי פטריות, או ממש אוהבים אותן. בכל מקרה, ברור שיש אליהן משיכה שלא תמיד מוסברת.

לדעתי, אנחנו נמשכים אל הפטריות כי אנחנו מרגישים שיש להן משהו לתת לנו. אני לא חושבת שאנחנו נמשכים אל פטריות שמפיניון בסופר מכיוון שהן כל כך טעימות, הן לא עד כדי כך טעימות. הן בוודאי שונות ומספקות לנו חוויה אחרת מאכילת כל מזון אחר. אבל המשיכה העצומה שלנו אל הממלכה הזו היא מטעמים אחרים. ולעניות דעתי זה בגלל שאנחנו יודעים שהן צופנות בתוכן סודות שיכולים ממש לשנות את החיים שלנו, או כמו שהוגי דעות בתחום הפטריות אומרים- הן יכולות לתקן את העולם בו אנחנו חיים.

ganoderma lucidum פטריית ריישי- פטריה אשר חיה בסמוך לשורשי עצים ונמצאה כבעלת תרומה מובהקת למערכת החיסונית. צולמה בקנדה

אז מה בתפריט?


להלן כמה תמורות משמעותיות שלפטריות יש לחיינו. קצה קצהו של הקרחון:


ברמה הפיזית, בריאותית:

הפטריות הן מקור לשלל חומרים אשר מזינים את הגוף שלנו והופכים אותנו בריאים יותר וחלק גדול מחומרי ההזנה שהן מציאות הם כאלה שקשה לנו מאוד להשיג בצורה אפקטיבית ממקורות אחרים.

ולהלן: דוגמאות:


ויטמין די- אותו הויטמין המפורסם שאנו היונקים יודעים להשיג בעיקר מאור השמש בקרינה נמוכה. הפטריות מסוגלות לספוג אור שמש ברמת יעילות מאוד מאוד גבוהה, וכאשר אנו צורכים אותן למאכל אנו למעשה צורכים גם את הויטמין די שהן יודעות להפיק ולהפוך לזמין לגוף שלנו. מחקרים מצאו גם ש"טעינת" פטריות באור שמש מעצימה פי כמה את רמות הויטמין די הזמין שהן יכולות להעניק לנו (1)(2)


חיזוק מערכת החיסון- פוליסכרידים הן שרשראות סוכרים אשר בהיכנסן למחזור הדם שלנו מדמות וירוסים וחיידקים, מעיין אימון לקראת הקרב- כך שכאשר אנחנו פוגשים בוירוסים ובחיידקים הללו "בחיים האמיתיים" אנחנו יודעים להתמודד איתם בצורה טובה יותר . הפטריות מכילות כמות גדולה של פוליסכרידים הזמינים לשימוש במערכת החיסונית שלנו. יש מומחים האומרים שפטריות הן אחד המקורות המוצלחים ביותר לצריכת פוליסכרידים ממקור חיצוני. (3)

מיקופילטרציה הינה טכנולוגיה מבטיחה בכל הנוגע לניהול של מי שטפונות, מים אפורים, ותשטיפי חקלאות" פול סטמטס בקורס לימוד על עולם המיקולוגיה בקנדה

טיהור שפכים:

לפטריות יש יכולת לטהר שפכים. מה הכוונה, וכיצד?

דמיינו לכם שאחוז גדול ממתקני טיהור השפכים שאנחנו מכירים יעשו שימוש בטכנולוגית פטריות?

מדובר בטכנולוגיה לא מאוד מוכרת, אך מאוד חשובה ובעלת פוטנציאל גדול לשינוי ושיפור עולם טיהור השפכים. הממציא וההוגה שלה הוא איש מפתח בתחום הפטריות. וללא מילה מיותרת הנה הדרך בה השיטה מוצגת במאמר באתר שלו:

"הטכנולוגיה המוכרת כמיקופילטרציה מתייחסת לשימוש מכוון ברשת פטריות מעובדת על ידי האדם (בניגוד לפטריות שצומחות בטבע) על מנת להשביח את האיכות של המים במערכות אקולוגיות מהונדסות על ידי אדם (לדוגמא שדות חקלאיים, או מערכות לטיהור ביוב, ניקוז נחלים). השיטה הזו היא טכנולוגיה מבטיחה בכל הנוגע לניהול של מי שטפונות, מים אפורים, ותשטיפי חקלאות. הגישה של הוספת פטריה מעובדת לפרקטיקות לניהול מים עיליים הומצאה על ידי פול סטמטס בסוף שנות השמונים כאשר באופן מקרי הניח מצע של פטריה בשם ענק הגינה והפטריה בתורה הפחיתה את ריכוז הבקטריות בנגר של אדמת מרעה." (4)


psilocybe cubensis פטריות פסילוסיבין בעלת רכיב פסיכואקטיבי. צולם בהימלאיה ההודית. קרדיט צילום: אור מזרחי


פטריות כמסייעות בהתגברות על תסמיני מחלות נפש ובהן גם דכאון:


מכל התמורות שהפטריות יודעות לתת לאדם זו כנראה התמורה הכי ברורה ואינטואיטיבית לכולנו. שימוש בסמים פסיכואקטיביים, על אף שאיננה חוקית, ה