top of page

שיר הלל לשנטרל

"על איזו פטריה את כותבת?

"הפעם? שנטרל..."

"איזה כיף! אני מת על שנטרל, חיכיתי שתכתבי עליה...."

"למה?"

"כי הן חמודות קטנות יפות וטעימות."

האמת? התגובה של איתי די ממצה את הנושא....


בשנים האחרונות ביליתי זמן רב במסעות אחרי פטריות בעולם.

אם נניח הייתי משחקת משחק, ולכל מדינה בה ביקרתי הייתי מצמידה פטריה אחת שנקשרה בזכרוני עם אותה המדינה, אני חושבת שהייתי מקבלת רשימה נאה ומרשימה של פטריות. במסגרת אותו המשחק ישנה פטריה אחת שככל הנראה הייתה חוזרת שוב ושוב ומייצרת בדמיוני מעין חוט המקשר בין מדינות שונות אותן ביקרתי בעולם, חלקן אפילו בקצוות שונים של הגלובוס.

במאבק על לבי, פטריית השנטרל כנראה הייתה משאירה אבק לפטריות האחרות.

מה גדול היה העונג להגיע לארץ לאחר השוטטות הראשונה בעולם ולגלות שגם כאן בישראל ניתן למצוא אותה שנה אחרי שנה...


שנטרל- פטריית מאכל אשר לא פסחה על ישראל

אז מי את, שנטרל. למה כל העולם כל כך מאוהב בך? ואיך גם אני נפלתי בפח?

תשאלו לקטים ברחבי העולם, והם יספרו לכם שהשנטרל נבדלת מפטריות אחרות. בפסקאות הבאות אנסה לספר מעט ממה שאני יודעת והספקתי ללמוד על ה"גביע הקדוש" על אף שאקדים ואומר: באמת שקצרה היריעה מלהכיל את העובדות המוכחות, ההשערות- שטרם הוכחו, והסיפורים- שאין שום צורך להוכיח.

שמן של פטריות השנטרל (chanterelle) נגזר מן המילה גביע- קנטרוס (cantaros) ביוונית וזה על שום המראה הגביעי שלהן. בעברית, באופן טבעי, קוראים להן גביעוניות.


גביעוניות- על שום הצורה דמוית הגביע. בתמונה זר גביעוניות בהימלאיה ההודית

תגידי ילדה, איפה הבית שלך?

ברחבי העולם ניתן למצוא אותה באיזור של יערות מבוגרים, בדגש על יערות מחטניים. בדרך כלל הסביבה בה היא תימצא תהיה סביבה מאוד מאוד ירוקה, מכוסה בטחבים ובשיחים סוככיים נמוכים. לרוב היא תימצא באיזורים לחים מאוד ביער- תבצבץ מתוך הטחב או בין העלים הרטובים. במקרים רבים גם נראה אותה בכמויות גדולות. אחד הדברים המקסימים בנוגע למראה שלה ביער הוא שבגלל הצבע הכתום המאוד אופייני לה, והכמויות הגדולות בהן תצוץ היא תראה ממש כמו נוריות קטנות המבצבצות מתוך הירוק הזוהר. מראה בלתי נשכח שקשה מאוד לפספס.

עם זאת, אני לא רוצה להעביר את הרושם הלא נכון- מדובר בפטריה חמקמקה, שצריך לחפש טוב טוב כדי למצוא...


נוריות קטנות המבצבצות מתוך הירוק הזוהר- פטריות שנטרל בהימלאיה ההודית

הגודל לא קובע!

במקרה של השנטרל, לרוב מדובר בגוף פרי קטן. לרוב היא לא תהיה גדולה מ3-10 ס"מ קוטר הכובע. גובהה כ-10 ס"מ, והרושם הכללי הוא די קטן ולא סימטרי.

עם זאת, יש יוצאים מן הכלל....


בואו נחזור לשנת 2017, אני בטופינו, עיירת גולשים שבחוף המערבי של קנדה. הטרמפ איתו נסעתי בהגיעי לשם הוריד אותי באכסניה די המונית. אנדי, הבחור שניהל את האכסניה, הוא מנהל אכסניה לא סטנדרטי וטרח להכיר ולדבר עם כל אורח שהגיע. שכשנפגשנו סיפרתי לו על מטרת הטיול שלי (אסטרונמיה. סתם לא...ליקוט פטריות), סיפרתי גם ששמעתי שאיזור טופינו, על הרטיבות הרבה שבו, היות והוא יושב במערב של היבשת ממש על האוקינוס השקט, הוא איזור מצוין לחיפוש פטריות בחודשי הסתיו. אנדי סיפר לי שהוא בעצמו חובב פטריות ואפילו שלח אותי לכמה מקומות מאוד מוצלחים לחיפוש פטריות (אל תטעו, זה פרס לא נורמאלי להגיע למקום חדש ושמישהו ממש ישלח אותך לאן ללכת כדי לחפש פטריות). יום לאחר מכן כשנפגשנו אנדי נכנס אל האכסניה עם צרור פטריות שנטרל שלא רק שמעולם לא ראיתי כמותן, אלא שפשוט סתרו את כל החזות של הפטריות שהכרתי עד כה. בידיו היו שנטרליות מפלצות שקוטרן היה מעל 15 ס"מ. כאשר ביקשתי לדעת מאיפה הגיעו לעזאזל הראה לי תמונה של חצר ביתו- וערימות של פטריות ממש כאלה מפוזרות בכל רחבי החצר. בהחלט מחזה משובב נפש ומרגש. מיותר לציין מה אכלנו באותה ארוחת ערב.... עם זאת, חשוב לציין שזה באמת היה מראה יוצא דופן שלא נתקלתי בו בשנית.

אז באופן סטנדרטי השנטרל הן פטריות קטנות, אבל על אף שהן קטנות מאוד בולטות במרחב וקשה לטעות בהן.

שנטרל גדול