top of page

מיקופוביה- מיתוסים ועובדות

עודכן: 31 בדצמ׳ 2019

"מיקופוביה- פחד לא הגיוני מהבלתי נודע הקשור לפטריות"

זו ההגדרה הראשונה שעולה כשכותבים את המונח בגוגל (חוץ מאתר ישראלי שמפרסם מסיבות). האמת? מדויק!

כחובבי פטריות אנחנו כל הזמן נתקלים באנשים שנורא פוחדים מפטריות. לרוב זה אנשים שאנחנו לא ממש מכירים- עוברי אורח, נניח. ואז זה מתקבל על הדעת- נו, הוא סוכן ביטוח או איש הייטק, הוא כל החיים שלו במשרד, לא יוצא ממנו אף פעם, מה לו ולפטריות, ברור שהוא מפחד....


כישורית מרושתת- רבים יכנו אותה מכוערת בגלל המבנה המיוחד והבלתי נתפס

אבל אז- פתאום אתה פוגש איזה איש אקדמיה, או אפילו מורה דרך (וזה קורה לא מעט)- אלה אנשים שחיים את הטבע, מסתובבים בו, חוקרים אותו ואף מדריכים בו, איך זה יכול להיות שהם כל כך מפחדים מפטריות?!?

ועכשיו לסיפור מהחיים כמובן:

אתמול פגשתי מורה דרך בעל שיעור קומה, אדם שבאופן אישי אני מאוד מעריכה, ולא פגשתי אי אילו שנים. סיפרתי לו שעכשיו אני מתעסקת בפטריות, רק בפטריות. ושאלתי אותו- אתה מכיר קצת? אתה יודע פטריות?

הוא ענה לי בפשטות- "ממש ממש לא". מודה שהייתי קצת בהלם... אתה הרי מדריך סיורי ליקוט צמחים! מה אתה עושה כשאתה רואה פטריה? מתעלם ממנה? ענה לי "ממש ככה".

מיותר לציין את סיום השיחה, כמובן שמיד עודדתי אותו להכניס את תוכן הפטריות בכל מחיר (בהתנדבות, למען האמת) לתוך הסיורים שלו וכו' וכו'

אבל בעיקר, עלתה בי שוב השאלה- למה זה ככה?


משפחת האמניטות הן משפחה מאוד מפורסמת של פטריות,הרבה פעמים הפחד מהפטריות יהיה מול האייקון הזה של האמניטה Amanita franchetii

אז למה אנשים כל כך פוחדים מפטריות? זו גם שאלה שעלתה בסרט בו צפיתי בסוף השבוע האחרון בסינמטק (פטריה פנטסטית). לעתים רבות התשובה המובנת מאליה תהיה- כי זה הורג. אה, באמת? זה הורג? כי פשוט... לנהוג ברכב לא הורג, כמו גם לחצות את הכביש.... אומרים שגם קולה הורג, ואתם יודעים מה- גם מינים מסוימים של צמחי ליקוט בארץ ובעולם- ממש הורגים!! אז למה דווקא מפטריות אנחנו כל כך מפחדים ונמנעים??

והתשובה? לא יודעת.... אני יכולה לשער שזה ערבוב של כל מיני דברים- פוטנציאל המוות (ועל כתבתי פוסט נוסף ממש כאן באתר) - כן, אולי זה בכלל משהו שמגיע מלמעלה- מהפחד שלנו מסמי הזיה (כידוע יש פטריות שיכולות להשפיע באופן פסיכואקטיבי- גם רפואי), ואולי זה פשוט כי זה טוב מדי מכדי להיות אמיתי- היצור הזה. בכל מקרה- בעיני הפחד הזה הוא לא רק הזוי, הוא גם ממש חבל! כי המפחד מפספס עולם ומלואו, ובאמת חבל....


מיקי בסדנת ליקוט פטריות מתגבר על הפחד שלו מפטריות מול ביצה של פינית מבאישה

אז מה זו הפוביה הזו בכלל?

למיקופוביה כמחלה- חרדה יש שני מאפיינים, שהם בעיני קריטיים להבנה של התופעה:

1, הפחד מפטריות במקרים רבים הוא פחד נלמד- משמע, אם ראית את ההורים שלך או את המורים שלך, או את המדריכים שלך פוחדים או נמנעים מפטריות, סבירות רבה שאתה תפתח את אותו הפחד, וכשתראה פטריה ביער באופן טבעי ואוטומטי תבחר לחשוש ממנה במקום לאהוב אותה. פשוט כי זה מה שלימדו אותך- שפטריות זה מפחיד. מעולם לא בחנת את הרעיון הזה, מעולם לא התמודדת איתו- זה פשוט ככה!


2, הפחד מפטריות במקרים רבים מייצר תגובת הימנעות- דחיה. זה בעצם מה שהמדריך שנמנע מפטריות ניסה לתאר לי. אנחנו חוששים מפטריות, אז אנחנו פשוט לא מתייחסים אליהן כדי לא להתמודד עם הפחד. זה טבעי, זה הגיוני, וניתן לשנות את זה!


הנה סרטון (פסיכולוגי משהו) שמסביר קצת על המיקופוביה


מאיפה מגיע כל הסיפור הזה של המיקופוביה?

מיקופוביה היא פחד מפטריות (מיקו בלטינית- ממלכת הפטריות על כלל גווניה), וככל הנראה יש לה שורשים היסטוריים שנעוצים אי שם בבריטניה של המאה ה-19

מחקר שעסק בשאלת המיקופוביה והמיקופיליה מצא שליחס של בני אדם אל פטריות יש מניעים מאוד נסיבתיים- לדוגמא- נמצא במחקרים שנערכו באיזורים רבים בעולם שבסביבות אקולוגיות שונות- אנשים מתייחסים לפטריות שונה. באמזונס לדוגמא- הוצע שבאזורים ההרריים האוכלוסיות מאוד מחבבות את הפטריות, בעוד שבאזורים הנמוכים האוכלוסיות מאוד מפחדות מפטריות. למה? מוצע ההסבר כי באזורים הנמוכים יש יותר שפע של צמחים שמשמשים את התושבים, בעוד שבאיזורים הגבוהים יש פחות, על כן יש צורך להכיר את הפטריות כמשאב.

אמת? שקר? מוכח? לא מוכח? לא מאוד חשוב, מה שעולה כחשוב בעיני הוא שהפחד הזה לא מושרש בנו משחר ההיסטוריה, אלא הוא משהו שנרכש או לא נרכש עם הזמן בהתבסס על תנאי הסביבה המשתנים. יש המון עדויות לאמצע המאה העשרים כתקופה שבה התחילה התופעה של הפחד מפטריות- למה דווקא אז? זו שאלה מצוינת שיש ואפשר לחקור. אבל בעיני, ללא קשר למשתנים שמשפיעים ולאירועים המכוננים המסר המרכזי הוא שמדובר בחרדה נרכשת. היא לא נמצאת בתת המודע הקולקטיבי שלנו באופן מובנה כמו האהבה והכמיהה לשמש, או הפחד מנחשים- היא משהו שאנחנו לומדים מהסביבה שלנו. במידה והסביבה תהיה פתוחה יותר לפטריות- כך יהיה לנו קל יותר להכיל אותן ואפילו לאהוב אותן- ממיקופוביה למיקופיליה!


ים ביום ליקוט הפטריות הראשון שלו! ובידו מי אם לא פטריית השנטרל

אז מבחינתי המסקנה היא ברורה! הפטריה היא יצור מרהיב ומועיל, אבל יש בתוך ממלכת הפטריות גם מינים כאלה שיכולים להזיק לך. צא ולמד- להבחין בין הטוב והרע, עם כל הכלים שיש לך, וכך תדע שחלקן טובות ומועילות ולחלקן פוטנציאל נזק גדול.

צאו לשטח לליקוט פטריות, הוא המורה הנכון והטוב ביותר ללמידה על הסביבה, ועל החיים בכלל

ואל תתנו למיקופוביה לנצח אתכם, זה בכלל לא פחד שלכם! זה עוד פחד חברתי- סביבתי שאנחנו לא באמת יכולים לגבות- למה שתפסידו עולם מקסים, מסקרן ומלא בתמורות?

להתראות ביער,

מיא

945 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page